Агренєв-Слов’янський, Дмитро Олександрович

Агре́нєв-Слов’я́нський, Дмитро́ Олекса́ндрович

Агре́нєв-Слов’я́нський, Дмитро́ Олекса́ндрович (справжнє прізвище — Агренєв; 19.12.1836, м. Москва, тепер РФ — 23.07.1908, м. Рущук, тепер Русе, Болгарія; похований у м. Ялті, Україна) — співак (тенор), хоровий диригент, фольклорист.

Агренєв-Слов’янський, Дмитро Олександрович

Народження 1836
Місце народження Москва, Росія
Смерть 1908
Місце смерті Рущук, Русе, Болгарія
Alma mater Московський університет, Москва
Напрями діяльності музичне мистецтво

Життєпис

Закінчив Другу московську гімназію та Московський університет. Навчався вокалу в чеського хормейстера Р. Славека (м. Москва), у Ф. Річчі (м. Санкт-Петербург), П. Романі (Італія).

Творчість

1858 здійснив першу концертну подорож півднем Російської імперії.

З 1862 виступав на оперних сценах Російської імперії, Італії та Франції.

1868 організував у м. Празі (тепер Чехія) мішаний хор «Слов’янська капела», з яким концертував у Російській імперії, на Балканах, у країнах Центральної та Західної Європи, Америки та Африки.

Популяризатор слов’янських народних пісень та церковної музики. Упродовж усього життя займався записом і обробкою музичного фольклору (героїчних билин, балад, обрядових пісень). У репертуарі його хору були й українські пісні, зокрема «Ой, зіронька зійшла» в обробці Д. Агренєва-Слов’янського. Концерти духовної музики складалися з творів Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, П. Турчанінова, Г. Ломакіна. В одному з концертів Д. Агренєва-Слов’янського у Празі 1867 дебютував як піаніст М. Лисенко. Д. Агренєв-Слов’янський — ініціатор спорудження в Києві «Слов’янського дому» (власним коштом), який мав стати центром слов’янської музичної культури (передбачалося створити безплатну музичну школу і школу співу, слов’яно-руську народну бібліотеку, архів народної творчості та концертний зал) і в майбутньому перерости в Русько-слов’янську консерваторію. Проте ініціативу Д. Агренєва-Слов’янського не було підтримано місцевою владою і тому проект не реалізовано. Д. Агренєв-Слов’янський — автор спогадів (опубліковані у газеті «Киевское слово», 1887, № 11–13).

Література

  1. Super А. La chapelle impériale russe: La chapelle de M. D. Slaviansky d’Agréneff; esquisse historique et critique sur la question de la musique à l’église. Paris, 1886.
  2. Хитрово А. Д. А. Славянский и его деятельность. Тверь, 1887.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ