Агамові (Agamidae)

Агама (лат. Agama agama)

Ага́мові (Agamidae) — родина ящірок.

Таксономічна структура та географічне поширення

Включає близько 50 родів і 350 видів, які широко розповсюджені в степах, пустелях, лісах, по берегах річок і в гірській місцевості Старого Світу: Африки, Австралії, Центральної та Південної Азії, Південної Європи.

Характеристика та спосіб життя

Серед агамових є наземні, деревні, рийні форми; деякі агамові ведуть напівводний спосіб життя. Саме у цій родині є рід ящірок, здатних до планерування (летючі дракони) завдяки наявності бічної шкірної перетинки, що з’єднує несправжні ребра. Австралійська плащоносна ящірка під час втечі від небезпеки швидко біжить на задніх лапах, тримаючи тулуб вертикально до землі, що досягається завдяки коливальним рухам піднятого вгору хвоста. Більшість агамових середнього розміру; також є як дрібні види (круглоголовки, близько 8 см), так і досить великі (парусні ящірки, понад 1 м).

Тіло агамових укрито різноманітними за формою роговими лусками, які, здебільшого на голові, мають потовщення й вирости у вигляді гострих шипів або колючок. Хвіст довгий. Забарвлення різноманітне. Ящірки, які живуть у тропіках, зазвичай барвисто забарвлені в комбінації яскраво-червоних, малинових, блакитних, зелених кольорів. Ті, які населяють пустелі, мають скромніше забарвлення: це дає їм змогу маскуватися серед піску. Представники багатьох видів агамових здатні змінювати забарвлення тіла залежно від температури або нервового збудження, а також від колориту ґрунту, на якому вони перебувають. Відмітна ознака усіх агамових — розташування зубів на зовнішньому боці щелеп. Більшість видів не здатна до самокаліцтва.

Практичне значення

Багато видів досить легко утримувати в неволі, тому агамові є популярним об’єктом тераріумістики.

Література

  1. Жизнь животных. Москва : Просвещение, 1969. Т. 4. Ч. 2. Земноводные, пресмыкающиеся. 486 с.
  2. Ulrich J. A Molecular Phylogeny of Agamid Lizards // American Society of Ichthyologists and Herpetologists. 1991. № 81. Р. 1–65.
  3. Ананьева Н. Б. и др. Атлас пресмыкающихся Северной Евразии. Санкт-Петербург : Зоологический институт РАН, 2004. 232 с.
  4. Family Agamidae // The Taxonomicon. URL: http://taxonomicon.taxonomy.nl/TaxonTree.aspx?id=49143&src=0

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ