Агавові (Agavaceae)


Ага́вові (Agavaceae) — підродина рослин родини холодкових.

У класичній систематиці — родина квіткових рослин порядку амарилісоцвітих, частину родів включали до порядку лілієцвітих. За даними сучасною таксономічною системи APG III, за даними молекулярного аналізу ДНК, агавові включено як підродину до родини холодкових. Деякі роди, раніше розміщені в цій групі, були вилучені, наприклад, рід драцен тепер відносять до підродини нолінових.

Таксономічна структура та географічне поширення

До агавових належать відомі рослини пустель і посушливих територій: агави, юки, хости, хлорофітум та ін. Підродина агавових включає близько 640 видів, які об’єднують за різними системами від 23 до 36 родів. Представники агавових широко розповсюджені в тропічних, субтропічних і помірно теплих регіонах світу.

Характеристика

Агавові — це дерева, деревні чагарники, напівчагарники, ліани, багаторічні трав’янисті рослини. Листки шкірясті, прості, цілісні, з паралельним жилкуванням, зазвичай, зібрані у вигляді розетки, розташованої на кінці стебла, що може бути і дуже коротким, і високим деревоподібним. Квітки правильні, зібрані в суцвіття китицю, колос або волоть. Оцвітина подвійна, 3-членна, містить 6 тичинок у 2 колах. Одна маточка має ниткоподібний стовпчик і трилопатеву приймочку. Плід — коробочка або ягода. Агавові не виробляють алкалоїдів.

Практичне значення

Багато представників родини агавових вирощують у культурі як декоративні кімнатні та садові рослини, також культивують як волокнисті рослини та в харчовій промисловості.

Література

  1. Нечитайло В. А, Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. Київ : Фітосоціоцентр, 2000. 432 с.
  2. Angiosperm Phylogeny Group. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III / Botanical Journal of the Linnean Society. 2009. № 161 (2). P. 105–121.

Автор ВУЕ