Авран (Gratiola)


Авра́н (Gratiola) — рід рослин родини ранникових.

Gratiola officinalis 001.JPG

Зарості аврану

Українська назва Авран
Синоніми Бождерево, благодатка, болототисячник, граціоля
Міжнародна назва Gratiola

Зовнішній вигляд

Однорічні і багаторічні трав’янисті рослини з голим стеблом і супротивними цілісними сидячими або черешковими листками, з поодинокими жовтуватими або рожевими неправильними квітками, розташованими в пазухах листків. Плід — коробочка.

Таксономічна структура

Відомо близько 20 видів.

Географічне поширення

Рід поширений у нетропічних областях земної кулі: в лісовій і лісостеповій зонах Північної Америки, Східної Європи, у передгір’ях Кавказу, на південному заході Сибіру. В Україні зростає авран лікарський (Gratiola officinalis), народні назви: бождерево, драцілея, дрисливець, жовчинець лікарський, благодатка, божа благодать, граціола, жовтянець, болототисячник, кровник. Зростає на вологому ґрунті: по берегах річок, озер, у долинах, на піщаному ґрунті — на заплавних луках, у чагарниках.

Практичне значення

Авран лікарський застосовують у медицині: в лікарських цілях використовують траву (надземну частину рослини), яку заготовляють у період цвітіння, а також кореневища, викопані восени. Спиртова настоянка з листків діє на серце подібно наперстянці. Кореневища в народній медицині застосовують як блювотний, проносний, діуретичний засіб; у разі млявості кишечника, геморою. Відвар — при хронічних запорах, асциті, гельмінтозі. Надземна частина входить до складу лікарських зборів, що використовуються як симптоматичний засіб при лікуванні папіломатозу сечового міхура, анацидних гастритів, виразки шлунка і злоякісних пухлин. Авран — отруйна рослина, тому застосовувати її можна тільки під наглядом лікаря. Трава аврану знижує якість травостою лук, бо спричиняє важкі отруєння коней і великої рогатої худоби на пасовищах.

Література

  1. Гродзінський А. М. Лікарські рослини. Київ : УРЕ, 1989. 542 с.
  2. Енциклопедія народної медицини: у 3-х т. / Укладач і відп. редактор О. В. Михайлевський. Бережани : НВО «Медицина» ; Львів : Сполом, 2005.
  3. Gratiola // The Plant List. URL: http://www.theplantlist.org/tpl1.1/search?q=Gratiola
  4. Gratiola // The New York Botanical Garden's Virtual Herbarium. URL: http://sweetgum.nybg.org/science/vh/specimen_list.php?SummaryData=Gratiola

Автор ВУЕ