Абу Бакр ас-Саддик

Абу Бакр ас-Саддик (на передньому плані). Мініатюра. Пенджаб, 1686.

Абу́ Бакр ас-Садди́к (араб. أبو بكر الصديق‎; Абдаллах ібн Абу Осман (араб. ‎عبد الله بن أبي قحافة); 573, м. Мекка, тепер Саудівська Аравія — 23.08.634, м. Медіна, тепер Саудівська Аравія) — перший арабський праведний халіф у 632–634; далекий родич Магомета та його порадник («візир пророка»).

Абу Бакр ас-Саддик

(أبو بكر الصديق)

Рік народження 573
Місце народження Мекка (місто), Саудівська Аравія
Рік смерті 634
Місце смерті Медіна, Саудівська Аравія
Напрями діяльності політика, релігія

Життєпис

Народився у племені курейшитів; займався торгівлею одягом і тканиною. До переходу в іслам обіймав посаду судді та був одним із найбагатших купців м. Мекки. Названий Магометом ас-Саддиком (вірним) за те, що повірив у його вознесіння (Мірадж). Доклав чималих зусиль задля розвитку мусульманської общини й займався доброчинністю; пожертвував свої статки (40 тис. дирхемів) на підтримку правовірних і звільнення рабів.

Під час хіджри (переселення мусульман з м. Мекки до Медини), полишив місто одним із останніх, разом із Магометом. Брав участь у битвах при Бадрі, Ухуді, Хунайні тощо. Магомет, зважаючи на стан здоров’я, доручив йому проводити колективні молитви, що стало вирішальним чинником для обрання його в червні 632 першим халіфом (на переконання шиїтів, владу мав успадкувати двоюрідний брат і зять пророка — Алі ібн Абу Таліб).

Абу Бакр ас-Саддик чимало зробив для утвердження мусульманської релігії й державності: зайняв найжорсткішу позицію щодо сепаратистів Внутрішньої Аравії та віровідступників, розпочавши з ними переможну війну. За правління Абу Бакра ас-Саддика секретарем Магомета Зейдом ібн Сабітом Коран зібрано в одну книгу. Абу Бакр ас-Саддик почав загарбницькі війни в Іраку, Сирії та Палестині. Похований біля могили Магомета. Наступником став Умар ібн аль-Хаттаб.

Література

  1. Madelung W. The Succession to Muhammad : A Study of the Early Caliphate. Cambridge, 2001. 432 р.
  2. Ализаде А. Хроники мусульманских государств I–VII веков хиджры. Изд. 2, испр. и доп. Москва : УММА, 2004. 445 с.
  3. Rogerson B. The Heirs of Muhammad : Islam’s First Century and the Origins of the Sunni-Shia Schism. Woodstock, NY: Overlook Press, 2007. 415 р.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Головченко В. І. Абу Бакр ас-Саддик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абу Бакр ас-Саддик (дата звернення: 18.09.2020).

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ